تبلیغات
نجات آب یعنی نجات زندگی

نجات آب یعنی نجات زندگی
نویسنده
نظر سنجی
به نظر شما علت اصلی هدر رفتن آب در کشور ما چیست؟

پیوندهای روزانه
1- هرچند توالت و حمام کوچکترین اتاق در منزل است، اما حدود 75 درصد آب منزل در این مکان مصرف می‌شود. در یک دوش گرفتن به طور متوسط به مدت شش دقیقه حدود شصت لیتر آب مصرف می‌شود. مدت دوش گرفتن خود را به پنج دقیقه یا کمتر کاهش دهید، از دوش با جریان کم آب استفاده کنید.
 2- به جای حمام رفتن‌های طولانی مدت دوش بگیرید. با دوش گرفتن دو یا سه برابر کمتر از حمام رفتن آب مصرف می‌شود. در مدت حمام حتما در هنگام شامپو زدن به سر و یا شستن بدن با لیف آب را ببندید.

3- شیر‌های آبی که چکه می‌کنند را تعمیر و نشتی‌ها لوله‌ها را برطرف کنید.شیر آبی که در هر ثانیه یک بار چکه می‌کند، سالانه شش هزار لیتر آب هدر می‌دهد که همین میزان آب می‌تواند آب مصرفی روزانه چهل نفر را تأمین کند.

4- از دریچه قطع و وصل آب برای شیرهای آب خود استفاده کنید (سنسورهای الکترونیکی برای قطع و وصل خودکار شیرهای آب).

5- توالت دشمن آب است. در آمریکا، هجده میلیارد لیتر آب تازه برای فلاشینگ (سیفون) توالت مصرف می‌شود! 

 6- از سیفون‌های دوکاره استفاده کنید (برحسب نوع استفاده شما از توالت کار می‌کنند). در تکنولوژی جدید تا 67 درصد نسبت به توالت‌های قدیمی در مصرف آب صرفه جویی می‌شود و یا از سیفون‌های با حجم تانک کوچکتر استفاده کنید.

7- اگر در تابستان می‌خواهید آب سرد میل کنید، اینقدر آب را باز نگذارید تا سرد شود، بلکه همیشه یک بطری آب در یخچال داشته باشید.

8- در هنگام مسواک زدن آب را بیهوده باز نگذارید. در هر دقیقه ده لیتر آب به همین دلیل به هدر می‌رود. پیش از مسواک زدن، یک لیوان آب با خود ببرید و با آن دهان خود را بشویید.

9- در زمان شستن میوه‌ها آب را باز نگذارید. ظرفی را پر از آب کنید و میوه را در آن بشویید و سپس آبکشی کنید.

10- کتری را به اندازه مورد نیاز آب کنید.

11- هنگام شستن ظرف‌ها، آب را بیهوده و با فشار زیاد باز نگذارید، پس از شستن ظرف‌ها با اسکاچ، آب را با فشار کم باز کنید و به سرعت ظرف‌ها را بشویید. متأسفانه وسواس بسیاری از خانم‌ها در شستن ظرف و شستن لباس‌ها و کلا شستشوی زیاد در منزل، باعث هدر روی بسیار زیادی از آب است.

12- برای شستن ظروف با مایع ظرفشویی غلیظ باید آب زیادی مصرف کرد. از مایع رقیق شده ظرفشویی استفاده کنیم.

13- آب‌هایی که از شستشوی میوه‌ها و سبزیها به جای می‌ماند دور نریزید، آنها را به گلدانها بدهید. باغچه‌ها و گلدان‌هایمان را با آب درون لوله آبیاری نکنیم، بلکه آب اضافی شست وشوی سبزی و کاهو را پای درخت و گلدان‌ها بریزیم.

14- باغچه خانه را در روز آب پاشی نکنید و این کار را به عصر بیندازید تا آب بخار نشود. میزان آبی که هر شخص در موقع آبیاری یک ساعته باغچه هدر می‌دهد، می‌تواند مصرف روزانه یک خانواده چهار نفری را تأمین کند.

15- ابتکار دیگری که در منزل می‌توان به خرج داد، کم کردن فشار آب بوده که با این کار هم خطر ترکیدگی لوله کم می‌شود و هم اینکه آب کمتری در خانه جریان دارد. برای این کار، شیر فلکه اصلی آب را کمی ببندید تا فشار کم شود.

16- تا زمانی به اندازه کل گنجایش ماشین لباسشویی لباس کثیف ندارید، از ماشین لباسشویی استفاده نکنید. یک بار استفاده از ماشین لباسشویی با کل ظرفیت کمتر از دو بار با نصف ظرفیت آب مصرف می‌کند.

17- در هنگام شستشوی اتومبیل به جای استفاده از شیلنگ آب از سطل آب استفاده کنید.

18- به جای کاشت چمن در محیط‌های غیر ضروری که زیاد آب می‌خواهد، از برگ‌های سبز (پاپیتال) که آب نمی‌خواهند استفاده كنیم و پای درختان خانه گونی بیندازیم و پای درختان جلوی خانه در خیابان پوشال بریزیم که مانع تبخیر آب نشوند.

منبع:www.tabnak.ir
[ پنجشنبه 14 اردیبهشت 1391 ] [ 02:40 ب.ظ ] [ عرفان لطفی ]
نظرات

.: Weblog Themes By danab-hamedan :.

درباره وبلاگ

این وبلاگ به منظور مصرف درست شما عزیزان تشکیل شده که امیدواریم از مطالب این وبلاگ لذت ببرید.
آرشیو مطالب دانابی
موضوعات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
بک لینک فا